Środki ochrony roślin to substancje przeznaczone do zwalczania szkodników roślin, niszczenia niepożądanych roślin w uprawach, trawnikach oraz regulowania wzrostu i rozwoju roślin.
Wszystkie środki ochrony roślin zarejestrowane i dopuszczone do stosowania w rolnictwie, drukowane w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (obecnie: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi).
Wszystkie środki ochrony roślin zarejestrowane i dopuszczone do stosowania w rolnictwie, drukowane w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (obecnie: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi).
Ochrona roślin, zwalczanie chorób roślin– Centrum Ogrodnicze Premium Garden Lublin Kol. Płouszowice 145b
Rodzaje środków ochrony roślin – podział ze względu na kierunek sto
I. Zoocydy - środki do zwalczania szkodników zwierzęcych m. in.: na mszyce, tarczniki, wełnowce, ziemiórki, mączliki, pchełki, owocówki, miseczniki
II. Fungicydy - środki grzybobójcze, m.in.: szarą pleśń, brunatną zgniliznę, mączniaka rzekomego, mączniaka prawdziwego, plamistość liści, rdzę, kędzierzawość liści, antraknozę, fytoftorozę i inne
III. Herbicydy - środki chwastobójcze: selektywne na rośliny dwuliścienne lub jednoliścienne
IV. Regulatory wzrostu - środki stymulujące lub hamujące procesy życiowe roślin, regeneratory roślin
V. Atraktanty - środki zwabiające,
VI. Repelenty - środki odstraszające
Pestycydy mogą być w formie płynnej lub w formie proszku. Na etykiecie każdego środka chemicznego znajduje symbol informujący o jego formie użytkowej. AB- przynęta w postaci ziarna, AE - gotowe preparaty aerozolowe przeznaczone do bezpośredniego oprysku roślin, AL - ciecz do stosowania w postaci rozcieńczonej, SP – proszek rozpuszczalny w wodzie, itd.
Stosując środki ochrony roślin należy przestrzegać:
okresu karencji – czasu, jaki musi upłynąć od zastosowania pestycydu do zbioru plonów, aby uniknąć zatrucia przy spożywaniu płodów rolnych
okresu prewencji – czasu, jaki musi upłynąć od czasu zastosowania pestycydu do czasu kiedy będzie możliwe wyjście w pole ludzi lub zwierząt bez żadnego zagrożenia. W przypadku pszczół okres prewencji określa na ile dni przed kwitnieniem roślin lub oblotem pszczół można stosować pestycydy.